piątek, 19 czerwca 2015

Opieka nad klaczą źrebną, czyli witamy na świecie!


Po pomyślnej akcji porodowej (pobraniu siary przez źrebaka, wydaleniu łożyska oraz imprintingu), nadchodzi czas, kiedy hodowca musi szczególnie zająć się klaczą-matką i jej źrebięciem. Jego zadaniem jest dobranie diety tak, żeby zapewnić matce i  źrebięciu odpowiednią ilość składników odżywczych. 


Matka w okresie laktacji traci wiele cennych minerałów wraz z mlekiem. Źrebak przez pierwsze dwa tygodnie życia pije około 5 litrów mleka, więc klacz nie musi dostawać bardzo energetycznych pasz. Do zwiększenia ilości białka w paszy klacz (minimum 16%) powinno dojść w trzecim tygodniu życia malucha kiedy zapotrzebowanie źrebaka na mleko zaczyna rosnąć. 
Kwestią niezwykle ważną w profilaktyce chorób źrebiąt jest stała obserwacja pępka. Po uprzednim przerwaniu pępowiny i dezynfekcji pępka właściciel powinien kontynuować proces odkażania przez kolejne dni. Zwraca się wtedy szczególną uwagę na ewentualną bolesność i wilgotność tego miejsca. W przypadku wystąpienia któregoś z tych objawów bezzwłocznie udzielona powinna zostać pomoc weterynaryjna.

Harmonogram zabiegów profilaktycznych

1. - 5. dzień życia - dezynfekcja pępka
1. - 14. dzień życia - podawanie preparatów żelazowych (w wypadku anemii u klaczy)
2. miesiąc - odrobaczanie
3. miesiąc - rozczyszczanie
4. miesiąc - odrobaczanie + rozczyszczanie + szczepienie tężec/grypa
5. miesiąc - szczepienie tężec/grypa
6. miesiąc - odrobaczanie + rozczyszczanie
8. miesiąc - rozczyszczanie
10. miesiąc - odrobaczanie + rozczyszczanie
11. miesiąc - szczepienie tężec/ grypa








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz