Na pewno wielu właścicieli klaczy źrebnych chciałoby dla nich jak najlepiej, więc tym razem wpis będzie o opiece nad źrebną klaczą i o objawach zbliżającego się porodu.
OPIEKA NAD KLACZĄ
Ważne jest zapewnienie klaczy prawidłowej diety oraz odpowiednich warunków bytowania - czystej, dobrze wentylowanej stajni oraz dostępu do pastwisk. Należy także zapewnić jej dużą dawkę ruchu, ponieważ zdrowe i silne klacze łatwiej i lepiej zniosą poród, a także wytworzą lepszą siarę i mleko. Najlepiej, aby klacz codziennie przebywała na pastwisku. Dla zdrowia klaczy i jej potomstwa istotne jest regularne szczepienie i odrobaczanie. Nie należy tego robić jednak w pierwszych trzech miesiącach i w ostatnim miesiącu ciąży. Zalecane jest dwukrotne odrobaczanie. Pierwsza część ciąży to okres standardowego żywienia. W ostatnich 3-4 miesiącach klacz potrzebuje większej ilości składników energetycznych. Zwiększa się także potrzebowanie na węglowodany, kwasy tłuszczowe oraz białka, witaminy i minerały potrzebne do optymalnego wzrostu źrebięcia oraz do produkcji mleka. Na 2 tygodnie przed porodem należy ograniczyć ilość paszy treściwej, a w dzień porodu (jeżeli jest nam znany) ograniczyć ją do symbolicznej garstki.
OBJAWY ZBLIŻAJĄCEGO SIĘ PORODU
Podstawowe objawy, dzięki którym będziemy w stanie przygotować klacz do porodu:
- Zmiany dotyczące wymienia - wymię rozwinie się w ostatnim miesiącu ciąży, lecz znaczne pęcznienie oraz ukazanie się charakterystycznej woskowej wydzieliny i kapiącego mleka świadczy, że źrebak pojawi się już za kilka dni, bądź za kilka godzin. (Megi mleko kapało już kilka godzin przed akcją porodową)
- Opuszczenie brzucha - w jedenastym miesiącu możemy zaobserwować, że brzuch znajduje się niżej niż normalnie. Jest to normalny objaw spowodowany rozluźnieniem wiązadeł.
- Rozpulchnienie błon śluzowych, pochwy i sromu.
Niepokój, rozglądanie się po boksie - są to objawy pierwszej fazy porodu. Warto zadbać o to, by w boksie była duża ilość słomy oraz by był on zdezynfekowany. Pamiętajmy, że klacze przeważnie rodzą w nocy lub nad ranem. Aż 70% porodów odbywa się pomiędzy godziną 19 a 24, a 25% pomiędzy 5 a 7 rano. (Migotka urodziła się około godziny 19)
 |
Brzuch Megi miesiąc przed porodem |